Hukuk Fakültesi

Dekanın Mesajı

                                  

Değerli Öğrencilerimiz,

2010 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nin faaliyete geçmesi ile kurulmuş olan Hukuk Fakültemiz ilk öğrencilerini 2016-2017 akademik yılında kabul etmiştir. Fakültemizde tüm hukuk fakültelerinde verilen temel hukuk derslerinin yanı sıra farklı uzmanlık alanlarında çok sayıda seçmeli ders alma imkânı da bulunmaktadır. Türkiye’nin ve dünyanın köklü hukuk fakültelerinden doktora derecelerine sahip öğretim üyesi kadromuz, gerek zorunlu derslerde gerekse seçmeli derslerde öğrencilerle bilgi ve deneyimlerini paylaşmaktadırlar. Ayrıca diğer devlet üniversitelerine nazaran öğrenci sayısının görece az olmasının avantajı ile öğrencilerimiz, akademik gelişimleri ve kariyer planlamaları konusunda hocalarımızla doğrudan iletişime geçerek, bilgi ve tecrübelerinden faydalanma imkânına da sahiptirler.

2020 yılında bu yana mezun vermekte olan fakültemiz, 2022 yılında YÖK tarafından toplanan veriler sonucunda oluşturulmuş Adalet Bakanlığı Adli Yargı Sınavı Başarıları listesinde Türkiye genelinde 9. sırada, İstanbul'da ise 1. sırada yer almıştır. Mezunlarımız farklı hukuk mesleklerinde fakültemizi başarıyla temsil etmeye devam etmektedirler. 

Lisans eğitiminin yanı sıra Üniversitemizde Kamu Hukuku, Özel Hukuk, Tıp Hukuku, Bilişim ve Teknoloji Hukuku alanlarında yüksek lisans ve doktora düzeyinde lisansüstü programlar bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi ve ikincisi düzenlenen Uluslararası Bilişim Hukuku Kongrelerinin yanı sıra on beş günde bir düzenlenen Hukuk Fakültesi Seminerleri ve farklı konularda yapılan sempozyum ve konferanslarla güncel hukuki sorunlara çözüm üretilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinde makalelerin kabul edildiği İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi de Fakültemizce düzenli olarak yayınlanmaktadır. 

Göztepe Kuzey Yerleşke‘de bulunan yeni derslik binasında verilen eğitim faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye’nin en büyük üniversite kütüphane binası olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi Ziraat Bankası Kütüphanesi de öğrencilerimizin çalışmaları ve araştırma yapabilmeleri için geniş olanaklar sunmaktadır. 

Hukuk fakülteleri, hukukçu olma yolunda atılan ilk adımdır. Hukuk fakültelerinin amacı öğrencilerini meslek sahibi yapmanın ötesinde hukuk devletinin korunmasını sağlayacak hukukçular yetiştirmektedir. Anayasanın 2. maddesinde ifade edilen hukuk devletini koruyacak, adaletli ve vicdanlı hukukçular olmanız dileğiyle, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne hoş geldiniz diyor, başarılar diliyorum.