Hukuk Fakültesi

2023-24 Hukuk Fakültesi Seminerlerinin İkinci Toplantısı İcra Edildi

31.10.2023

Hukuk Fakültesi bünyesinde 2023-2024 Akademik Yılı boyunca Hukuk Fakültesi Seminerleri başlığı altında icra edilecek olan toplantıların ikincisi, Dr. Zeynep Ardıç'ın "Alternatif Adalet Mekanizmaları - Geçiş Dönemi Adaleti" başlıklı sunumu ile 31 Ekim 2023 Salı günü 15.30'da Ziraat Bankası Kütüphanesi 3.kat salonunda icra edildi. 

Dr. Ardıç, adalet mekanizmalarının tek tip olmadığı fikri üzerinden geçiş dönemi adaleti kavramını aydınlatarak, bu tür adaletin yargı organları dışında hakikat komisyonları gibi farklı eller aracılığı ile de tecelli edebileceğini açıklayarak söze başladı. Adaletinin sağlanmasında mağdurların ceza adaleti sisteminde etkin biçimde rol almasının kamu vicdanını rahatlatan önemli bir etken olduğunu dile getirdi. Öte yandan, mağdurların “hakikat hakkı”nın geçiş dönemi adaleti mekanizmalarında temel alınan değerlerden biri olduğunu belirtti.

Hukukun üstünlüğünü etkin bir biçimde sağlamada etkili kurumlar olarak yargı sistemlerini işaret etmesinin yanı sıra, mağdurun adalet mekanizmasındaki özne rolüne ağırlık veren hakikat komisyonlarının geçiş dönemi adaleti’nin sağlanmasındaki temel önemine değindi.

Katılımcıların soruları ve verilen cevaplar doğrultusunda zenginleşen anlatıda geçiş dönemi adaleti bakımından Güney Amerika, Güney Afrika, Orta Doğu gibi coğrafyalardan örnekler açıklandı.

Program soru & cevap bölümünün ardından nihayete erdi.