Hukuk Fakültesi

Cumhuriyet'in 100. Yılında Kadın" Konferansı İcra Edildi

06.03.2024

Dünya Kadınlar Günü kapsamında fakültemiz ev sahipliğinde organize edilen Cumhuriyet'in 100. Yılında Kadın" konulu konferans 6 Mart 2024 tarihinde, üniversitemizde icra edildi. Herkesin katılımına açık olarak gerçekleşen konferans, Arp Sanatçısı Sn. Zeynep Öykü Uca’nın arp icrasıyla başladı. Ardından Uca, arp üretiminin tarihi, arp müziğinin ve arp eğitiminin önemi ve sanata olan katkısı üzerine konuşmasını yaptı.

Ardından Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi üyesi Prof. Dr. Zeynep Özlem Üskül Engin, “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Aydın Kadınlar” başlıklı konuşmasında Osmanlı Devleti'nde yaşanan siyasi ve sosyolojik değişikliklerin kadınlar üzerindeki etkisi, Cumhuriyet’in ilk döneminden bugüne kadınların eğitim ve sosyal kalkınma gibi birçok alana olan katkısı üzerinde durdu.

Devamında konuşmacı Sn. Aylin Olsun, “Kadının Güçlendirilmesi ve Networking” konusunu ele aldı. Konuşmasında Sn. Olsun, kadının güçlendirilmesinin hayatın tüm alanlarına olan katkısı, kadının iş gücüne katılımında önem arz eden hususlar ve kadınların iş hayatındaki temsiliyetinin yetersizliği üzerinde durdu.

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü üyesi Dr. Öğr. Üyesi Feyza Akınerdem konuşmasında döneminin önemli televizyon dizi ve programlarının topluma etkisi ve topluma yansımasını ele alan “Medyatize Dünyada Evden Ekrana Kadınlar” konusunu kendi yüksek lisans çalışması Asmalı Konak dizisi üzerinden örnekleyerek açıkladı.

Program sonunda Öğr. Gr. Dr. Zeynep Ardıç, “Kadının Yoksulluğu ve Yansımaları” konulu konuşmasında kadın yoksulluğunun aile, toplum ve ülke üzerindeki etkilerinden bahsetti.

Program soru cevap bölümü ve plaket takdiminin ardından sona erdi.